Kontaktní čočky Brýle pro afriku Plastické operace očních víček Oční ordinace Český těšín

Typy brýlových obrub

21.08.2014

Současný trh s brýlovými obrubami nabízí mnoho různých modelů, ze kterých si zákazník vybere ten svůj typ brýlí. Z technického hlediska se brýlové obruby rozdělují do dvou základních skupin:

  • podle materiálu z nichž jsou brýle vyrobeny - kov,  plast (různé slitiny a směsi),popř. přírodní materiály (dřevo, perleť...)
  • podle konstrukce brýlí - obruby s očnicemi, poloobruby, obruby bez očnic

Obruby se v dnešní době vyrábí z celé řady různých materiálů, a výrobci stále přicházejí na trh s novými slitinami kovů a druhy plastických hmot. Nejčastěji se obruby vyrábějí z plastů, slitin různých kovů, oceli a titanu a to ve třech základních typech.

Brýlové obruby s očnicemi Brýlové obruby s očnicemi neboli celoobruby, celorám,  jsou nejstarším typem obrub a tvoří největší část prodávaných obrub. Obruba je tvořena brýlovým středem s dvěma očnicemi navzájem spojenými nosníkem a párem stranic. Rám očnice je po celém obvodu brýlové čočky, proto je tohle jediný typ obruby, do které lze vsadit skleněné (minerální) čočky, protože do skleněných čoček nelze kvůli křehkosti  a tříštivosti materiálu vrtat otvory nebo dělat drážku potřebnou k uchycení čoček do obrub bez očnic nebo do poloobrub. Tento typ je vhodný především pro ty, kteří upřednostňují pevnost, odolnost a stabilitu. Nevýhodou těchto obrub může být jejich větší nápadnost, vyšší hmotnost a omezení zorného pole.Dalším typem jsou poloobruby nebo také vázané obruby. Jde vlastně o obrubu s očnicemi, kde je určitá část očnice odstraněna. Většinou se jedná o dolní část, ale v poslední době to už není pravidlem,poloobruby a díky módním trendům dochází k odstranění očnice na různých částech. Například brýle bez horní očnice se nejčastěji používají jako čtecí brýle, které jsou umístěny na nose níž a při pohledu do dálky bez nutnosti korekce tak v zorném poli nepřekáží horní část očnice. Brýlová čočka je zde uchycena pomocí silonu, který zapadne do vyfrézované drážky v plochém okraji čočky. Výhodou těchto obrub je menší nápadnost a nižší hmotnost. Tento typ obrub však není moc vhodný pro nositele vyšších dioptrií, protože díky nekryté části očnice je více viditelná větší okrajová (středová) tloušťka brýlové čočky. V tomto případě je pak nutností použít nejvyšší možné ztenčení brýlových čoček.

Obruby bez očnic neboli vrtané brýle se skládají pouze z nosníku a páru stranic, které jsou spojeny brýlovými čočkami v jeden celek. Jednotlivé části obruby s čočkami jsou spojeny pomocí šroubků, matiček, plastových vložek a dílků. Brýlové čočky mohou být vybroušeny do různých tvarů a velikostí dle přání a potřeby zákazníka a mají plochý okraj fazety. Předností těchto obrub je nenápadnost, nízká hmotnost a nerušené zorné pole rámem. Obruby bez očnicMezi nedostatky zde můžeme například zařadit větší náchylnost k poškození při manipulaci. Avšak při vhodné kombinaci extrémně pevných a pružných materiálu obrub a při vhodně zvoleném typu brýlových čoček mohu být tyto brýle daleko odolnější než celoobruby nebo poloobruby. Také je důležité zvláště tyto brýle nasazovat a sundávat oběma rukama a uchovávat je v pevném pouzdře!