Kontaktní čočky Brýle pro afriku Plastické operace očních víček Oční ordinace Český těšín

Údržba brýlí a jak o ně správně pečovat

07.11.2014

Brýle, tak jako každý jiný předmět používaný denně, musíme správně udržovat, abychom prodloužili jejich životnost a stálost. Pokud chcete, aby Vám Vaše brýle sloužily co nejdéle, měli by jste dodržovat pár následujících rad a zásad:

  • Brýle zásadně sundávejte a nasazujte oběma rukama současně (toto pravidlo platí dvojnásob u vrtaných brýlí, které jsou náchylnější na mechanické poškození díky nesprávnému zacházení). Předejdete tak případnému vylomení či ohybu stranic v kloubu, popř. nosníkových sedel, pokřivení celé obruby a násilnému poškození či zlomení, na které se Vaše záruka nevztahuje.
  • Brýle čistěte vždy na mokro. Používejte jen prostředky určené výhradně k tomuto účelu (optické čistící spreje). Alespoň jedenkrát denně by jste měli brýle opláchnout pod tekoucí vlažnou vodou s malým množstvím jemného saponátu např. jaru (ale pouze  bez přídavku změkčovadel a výživných olejů na pokožku,protože tyto přísady zanechají na povrchu brýlových čoček mastný film, který lze jen obtížně vyčistit). Tímto čočky zbavíte prachu a jiných nečistot, a poté je doleštěte jemným hadříkem z mikrovlákna. Na čištění nikdy nepoužívejte různé chemikálie (aceton, líh) ani agresivní saponáty, které by mohly poškodit povrch samotných čoček ale i obrub. U polykarbonátových čoček se musíme vyvarovat čištění alkoholem a acetonem, které vede ke zbobtnání okrajů čoček. Pro svou tvrdost jsou také velmi nevhodné různé vlhčené utěrky, kapesníky, toaletní papír, části oděvu, které mohou povrch čoček poškrábat. Při nálezu větších usazenin potu a tuku z kůže a očních řas např. v okolí nosních sedel, ve fazetách očnice, brýle raději svěřte do rukou odborníků. Mastnota se udržuje zvláště na okrajích obrub a při čištění je přenášena do centra čočky. Jako nejlepší způsob řešení  tohoto problému je čištění brýlí v ultrazvukové čističce s prostředky rozpouštějícími mastnotu.
  • Pokud brýle zrovna nenosíte, odkládejte je do pevného vyztuženého uzavíratelného pouzdra k tomuto účelu určenému. Nikdy je nedávejte do kapes kalhot, košile,či  kabátu bez pouzdra. Nenoste je zavěšené na výstřihu Vašeho oděvu, ani vsunuté do vlasů na hlavě (to platí i pro sluneční brýle). Předejdete tak jejich možnému pádu a poškození. Pokud se chystáte použít např. lak na vlasy nebo jiné chemikálie, brýle odložte do bezpečné vzdálenosti ( lak naleptává povrch čoček).
  • Brýle nikdy nepokládejte přední plochou čoček směrem dolů na tvrdý povrch. Vyvarujete se tak poškrábání skel a narušení povrchových úprav čoček.
  • Nevystavujte své  brýle prudkým teplotním změnám a na místech s teplotou  vyšší  než 70°C (např. palubní deska auta, horká pára, voda, v sauně, otevřený oheň, topná tělesa...). Trhlinky na povrchu plastových čoček bývají často následkem čištění velmi teplou vodou.
  • Nedovolte jiným lidem, aby si Vaše brýle zkoušeli nebo je nosili. Mohlo by dojít k jejich roztažení a poškození a brýle by Vám pak nemusely správně sedět.
  • Pro případ ztráty nebo rozbití brýlí mějte vždy zhotoveny ještě jedny náhradní brýle (to platí zvláště u nositelů vyšších dioptrií, kteří se bez korekce neobejdou ani na krátký čas).
  • Své brýle si nechávejte pravidelně kontrolovat očním optikem, který Vám brýle zkontroluje, dotáhne šroubky, matičky,na přání vymění sedýlka, popř. obrubu narovná nebo vyčistí ultrazvukem. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy Vám díky uvolněným šroubkům vypadne sklo a může se tak nenávratně poškodit nebo ztratit. Žádné úpravy brýlí však nikdy neprovádějte sami, ale vždy se obraťte na svého očního optika. Nesprávným zásahem totiž můžete své brýle vážně poškodit a ztratit tak nárok na reklamaci.

Pro klienty naší oční optiky, kteří si u nás zakoupí kompletní brýle, je tento servis kontroly brýlí a čištění k dispozici zdarma. Neváhejte si proto přijít kdykoliv své brýle zkontrolovat a upravit.

Údržba brýlí a jak o ně správně pečovat