Kontaktní čočky Brýle pro afriku Plastické operace očních víček Oční ordinace Český těšín

Příspěvky na brýle od pojišťovny

21.07.2015

Ať už jste mladší či starší, pravidelné oční vyšetření je pro zdraví Vašich očí velice důležité. Zejména pokud jste řidič, nezapomeňte, že pravidelné kontroly zraku jsou pro Vaši bezpečnost stejně podstatné jako kontrola technického stavu vašeho automobilu. Nízká ostrost vidění na dálku může být extrémně nebezpečná, hlavně pokud řídíte auto po setmění a v noci.brýle

Očního specialistu by jste měli navštívit minimálně jednou za dva roky (ideálně jednou ročně) bez ohledu na to, zda brýle nosíte či nikoliv. Oční prohlídka odhalí nejen jak silné brýle potřebujete, ale také případné začínající oční choroby. Preventivní vyšetření je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou.

A na jaké vyšetření máte nárok? Oční lékař by Vám při preventivní prohlídce měl:

  • vyšetřit nitrooční tlak
  • změřit refrakci na autorefraktometru
  • stanovit zrakovou ostrost
  • prohlédnou oči na štěrbinové lampě, která vyšetří jednotlivé struktury oka po vrstvách
  • zkontrolovat zadní segment oka – sítnici, zrakový nerv apod.

V případě zeleného či šedého zákalu, diabetesu nebo jiných onemocnění Vám mohou být provedena další doplňující vyšetření.

A kolik Vám přispěje pojišťovna na nové brýle pokud Vám lékař předepíše poukaz na brýlovou korekci?

Příspěvek na brýle od zdravotní pojišťovny je závislý na stanovené diagnóze a na refrakční vadě. Hodnota lékařského předpisu se zákazníkovi odečítá z celkové ceny zakázky. Úhrada je od všech zdravotních pojišťoven stejná a řídí se platným ceníkem pro optické pomůcky, který stanovuje  Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Nárok na příspěvek je rozdělen podle toho, zda se jedná o dospělou osobu nebo dítě:

Dospělí mají nárok na brýlovou obrubu jednou za 3 roky a po předložení lékařského předpisu jim bude ze zakázky odečtena jednorázová částka v hodnotě 150 Kč. U dětí do 15-ti let je příspěvek na obrubu 300 Kč a nárok na něj mají jednou ročně.

Nárok na brýlová skla je opět rozdělen: dospělý člověk má na ně nárok jednou za 3 roky pokud se mu dioptrie nezměnily. Pokud ovšem dojde ke změně dioptrií, vzniká nárok na nové brýlové čočky automaticky při každé změně. Děti do 15-ti let mají nárok na příspěvek jednou za 12. měsíců.

Dospělý nebo dítě, kteří mají více než 3 dioptrie na dálku mohou požádat o další poukaz na druhé kompletní brýle, a to z toho důvodu, že kdyby došlo k poškození stávajících brýlí, pojišťovna přispívá ještě na jedny náhradní dioptrické brýle.

U brýlových čoček s nejběžnějším dioptrickým rozsahem (od +/- 0,0 do +/- 6,0 dioptrií) činí příspěvek na skla 51 Kč/ks, u cylindrických skel do hodnoty 2 cylindrů je příspěvek 111 Kč/ks. U vyšších hodnot dioptrií a cylindrů jsou pak příspěvky na čočky větší, u dětí je ještě možno uplatnit příspěvek na tvrzení skel, což je kvůli bezpečnosti a ochraně oka při náhodném rozbití skel.

Nejběžnější příspěvek od zdravotní pojišťovny u dospělých na brýlovou obrubu a čočky je tedy od 252 Kč do 372 Kč.