Kontaktní čočky Brýle pro afriku Plastické operace očních víček Oční ordinace Český těšín

Názvosloví brýlí

23.11.2015

Mnoho lidí má často strach při nákupech diskutovat s prodavačem nebo odborným personálem o nakupovaném produktu. A jaké jsou důvody? Jedním z důvodů je, že daný produkt a jeho komponenty neumí přesně pojmenovat a nechtějí se jednoduše ztrapnit.

Také brýle mají svoje komponenty a správné názvosloví a při výběru svých nových brýlí by jste je měli znát, aby jste si byli jisti, že přesně víte, o čem s Vámi oční optik zrovna diskutuje. Pokusíme se Vám tedy přiblížit, z jakých částí se každá brýlová obruba skládá a jak se správně nazývají.

Na začátek je dobré říct, že brýle si u nás v optice nikdy nevybíráte sami. Při jejich výběru s Vámi vždy spolupracuje někdo z našeho odborného optického týmu a ten Vám bude dobře rozumět  i když zrovna nebudete používat odborné názvy. Profesionální poradenství ve výběru brýlových obrub v naší optice není založeno pouze na subjektivním hodnocení, ale zahrnuje také např. určení celkové velikosti a šířky obličeje, šířky nosu, vzdálenosti zornic a mnoho dalších individuálních parametrů. Podle těchto informací Vám pak doporučíme a vybereme, jaké brýle jsou pro Vás ty nejvhodnější. Určitě Vám nenabídneme jen jedny brýle, ale přineseme jich tolik, že Vás bude mrzet, že máte jen jeden obličej a že nepotřebujete najednou více brýlí. Takže nakonec budou splněny všechny podmínky pro správný výběr brýlí. Pro nás důležitá optická přesnost pro zhotovení brýlí a pro Vás, aby Vám to slušelo!

Můžete si vybírat z různých typů obrub, dnes existuje opravdu nepřeberné množství brýlových obrub s různou kvalitou zpracování a použitého materiálu.
Každá brýlová obruba se tedy skládá ze dvou očnic, které jsou k sobě spojeny nosníkem. Na každé očnici jsou většinou u kovových obrub připevněny nosiče sedel, ve kterých jsou šroubkem  přichycena sedla nazývaná také jako packy nebo křidýlka. Dá se říci, že je to ta část brýlí, která sedí nositeli na nose. Dají se různě upravit a přizpůsobit potřebám nositele. Stlačením k sobě se nosník zúží a brýle vám budou sedět výš na nose, roztažením nosníku se naopak brýle posunou níže na kořeni nosu. Lidé s širším kořenem nosu si musí nechat nosník upravit proto, aby jim brýle správně sedly, netlačily a pohodlně držely na nose.

To vše, co jsme již zmínili tvoří tzv. brýlový střed, kde se zabrousí Vámi požadovaná skla. Sklíčka se správně nazývají „brýlové čočky". Čočky jsou zasazeny v rámu brýlí, tedy v očnicích. Brýlová čočka nám pomáhá při vidění nebo ochraně před sluncem a UV zářením. Brýlové čočky jsou nejdůležitější součástí brýlí, zabezpečují správné a pohodlné vidění. Jejich vhodným výběrem ovlivňujeme celkový estetický vzhled brýlí, ale především komplexně řešíme Vaše vizuální požadavky. Nabídka brýlových čoček je v naší optice velmi široká a zákazník si může zvolit z několika výrobních řad.

Každá obruba má z očnic veden kloub obruby, na který navazují stranice. Někteří je také nazývají jako hokejky či nožičky. Na jejich koncích jsou koncovky, které chrání uši před kontaktem např. s kovovým materiálem stranic. Často jsou vyrobeny z pružného a příjemného materiálu a dají se různě upravovat a tvarovat tak, aby perfektně seděly nositeli za boltcem ucha , nikde netlačily a držely brýle na obličeji ve správné pozici.

Hlavní části brýlí:

  • Očnice – část obroučky obepínající brýlové čočky a zajišťující jejich správnou polohu před očima
  • Stranice – „boční“ část brýlí spojující očnice s koncovkou stranice za uchem, je připojena k očnicím pomocí stěžejky a kloubu, každá stranice je specifická svojí délkou, šířkou a zdobením a přesnou velikost stranice brýlí v milimetrech najdete na její vnitřní straně u každé dioptrické obruby
  • Koncovka – část stranice umístěná za uchem, zaručuje stabilitu a přesné usazení brýlí na obličeji
  • Nosník – díl, který se klene mezi očnicemi nad nosem a nese 90% tíhy brýlí, je to tedy nejvíce namáhaná část brýlí
  • Sedla – jsou vyrobená z měkkého silikonu nebo vinylu, jsou umístěná po stranách očnic pod nosníkem, zajišťují správnou výšku a polohu brýlí na kořeni nosu a rozkládají jejich hmotnost pro pohodlné nošení
  • Stěžejka, kloub – prodloužení obruby, k níž jsou přichyceny stranice

soucasti bryli

brylova sedla

Tak vidíte, a výběr brýlí teď už bude vlastně jednoduchý. Vy nám jen řeknete nějakou představu, pokud ji při výběru brýlí máte, a my se už Vám budeme snažit maximálně vyhovět při zachování všech parametrů důležitých k jejich správné výrobě.

Brýle vždy vnímejte jako moderní doplněk Vaši osobnosti a charakteru - důležité a podstatné je dobře vidět, ale navíc i skvěle vypadat. Tak a teď už bez obav k nákupu nových brýlí!

bryle soucasti