Kontaktní čočky Brýle pro afriku Plastické operace očních víček Oční ordinace Český těšín

Brýle podle tvaru obličeje

27.07.2016

Správný tvar brýlí dokáže vyzdvihnout přednosti a potlačit nedostatky obličeje. Ženám a dívkám doporučujeme brýle zkoušet se sepnutými vlasy, aby tak vynikl tvar jejich obličeje. Při výběru obrub, které mají harmonizovat s obličejem, se můžeme řídit těmito klasickými zásadami:

  • horní okraj očnice by měl maximálně kopírovat křivku obočí, ještě lépe by měl sedět trochu níž pod obočím, nesmí zakrývat mimiku obočí
  • tvar obruby má potlačovat a zakrývat nedostatky v obličeji
  • brýle by neměly být širší než lícní kosti, oko by mělo být relativně ve středu očnice
  • spodní část obruby se nesmí dotýkat tváře
  • barva obrub a čoček by měla harmonizovat s okolím - pokožka, oči, vlasy, rty, oblečení atd.
  • typicky dámské a pánské tvary obrub nejsou příliš vhodné pro opačné pohlaví
  • důležitá je vyváženost tvarů a barev obrub vzhledem k věku nositele
  • výška posazení brýlí na nose - dá se korigovat roztažením nebo stažením sedýlek na nosníku, které jsou k tomuto účelu určené
  • tmavá skla nejsou příliš vhodná do místnosti a do společnosti

Jaký tvar obličeje máte? Rozlišujeme tyto základní typy:

trojuhelnikovy Trojúhelníkový - máte velké čelo, jemné lícní kosti a ostrou bradu? V tomto případě vybírejte zaoblené nebo oválné obruby, které podtrhnou a zjemní horní část obličeje. Nejvíce modelů naleznete v jednoduchých obroučkách, vsadit také můžete na výraznější odstíny.
ctvercovy Čtvercový - máte hranaté, ostré rysy, vystouplé lícní kosti a hranatou čelist. Vsaďte na podlouhlé jemné brýle bez obrouček nebo na asymetrické tvary, které vypadají zajímavě. Raději se vyhněte obrubám obdélníkového tvaru s ostrými hranami, působili by jste moc přísně.
kulaty Kulatý - plné tváře a zaoblené linie jsou charakteristickými rysy. Pomocí obrouček potřebujete obličej trochu protáhnout. Nejlepší volbou jsou brýle s úzkými očnicemi a hranatými okraji.
ovalny Oválný - jemné čelo, kulatá brada a výrazné lícní kosti. Pokud máte tento typ obličeje, můžete se radovat, neboť je univerzální a budou vám slušet téměř všechny typy obrub. Pamatujte, že široké obruby obličej opticky zkrátí a zaoblené a oválné ji prodlouží.

Při výběru obrub pro konkrétního uživatele je nutné vzít v úvahu také psychologický typ zákazníka a neřídit se jen typologií obličeje. Introvert bude upřednostňovat nenápadné brýle, klasickou harmonii brýlí s typem obličeje, barvou vlasů, očí, oblečení atd. Dá více i na radu odborníka. Extrovert se naopak nebojí nových módních trendů, bývá rozhodnější a samostatnější při výběru obrub. Extravagantní typ zákazníka se nebojí nevšedních a provokujících tvarů a barev, nevyžaduje ani přílišnou radu odborníka. Vždy je ale důležité, aby se nositel v brýlích cítil co nejlépe a nejpohodlněji.